μπάλα ποδοσφαίρου
  1. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
  2. ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Ψάχνουν νίκη... βάλσαμο

Άστον Βίλα και Λιντς ανοίγουν την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Premier League, στην έδρα της πρώτης, ψάχνοντας αμφότεροι τη νίκη που θα τους δώσει πέρα από το τρίποντο και ψυχολογία ενόψει συνέχειας.

Το ενδεχόμενο να σημειωθούν περισσότερα από 3.5 γκολ στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, προσφέρεται σε απόδοση 3.00.

Στροφή Νο20 στην Premier League και το ενδιαφέρον απόψε, βρίσκεται στο «Villa Park». Η Άστον Βίλα, υποδέχεται τη Λιντς, με τις δύο ομάδες να είναι στο δεύτερο μισό της κατάταξης και ψάχνουν... κάτι καλύτερο σε σχέση με αυτό που έχουν παρουσιάσει, μετά την επιστροφή στη δράση μετά το τέλος του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Οι μεν γηπεδούχοι, είναι στην ενδέκατη θέση, με 22 βαθμούς, οι δε φιλοξενούμενοι, είναι δέκατοι τέταρτοι με 17. Ειδικά για τη Λιντς, η απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, είναι μόλις στους δύο βαθμούς, οπότε ψάχνει βαθμούς προκειμένου να ξεφύγει, ωστόσο μετά τη διακοπή, δεν έχει καταφέρει ακόμα να πανηγυρίσει τη νίκη. Η Άστον Βίλα, είχε κάνει την έκπληξη με τη νίκη στην έδρα της Τότεναμ, ωστόσο στην πορεία, άφησε βαθμούς και τώρα, ψάχνει την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

ΑγώναςΆστον Βίλα – Λιντς
ΠουΜπέρμιγχαμ, Μ. Βρετανία
Πότε22:00GR, 13 Ιανουαρίου 2023
Τηλεοπτική μετάδοσηΝovasports, Bet365 Streaming
ΠιθανότητεςΆστον Βίλα 2.00 – Λιντς 3.80

Θέλει να ξεπεράσει τον αποκλεισμό-σοκ

Τι και αν έχει μεγαλουργήσει στην Ευρώπη με τη Σεβίλλη. Τι κι αν γνωρίζει την αγγλική πραγματικότητα, αφού έχει περάσει στο παρελθόν κι από τον πάγκο της Άρσεναλ. Ο Ουνάι Έμερι είδε την ομάδα του να αποκλείεται στον τρίτο γύρο του FA Cup και μάλιστα εντός έδρας, από τη Στίβενεϊτζ της LEA2, αφού έχασε με 1-2, την περασμένη Κυριακή. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 33' με τον Σανσόν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε, την ασίστ του Ινγκς, ενώ έξι λεπτά αργότερα, η Στιβενέιτζ, απείλησε για ισοφάριση, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Λίγο πριν το τέλος (85'), έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντεντόνκερ, που οδήγησε στο πέναλτι των φιλοξενούμενων, που τρία λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν. Σα να μην έφτανε αυτό, στο ενενηκοστό λεπτό, ο Κάμπελ ολοκλήρωσε την ανατροπή και άφησε τους «Χωριάτες» εκτός συνέχειας.

Την ώρα που η νίκη της από το ημίχρονο απόψε, βρίσκεται στο 3.25, πριν το αποτέλεσμα αυτό στο Κύπελλο, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1, στο τοπικό ντέρμπι με τη Γουλβς, οπότε, είναι εύκολα αντιληπτό ότι το κλίμα δεν είναι και το καλύτερο πριν τη σέντρα με τη Λιντς. Ειδικά μετά τον αποκλεισμό από τη Στίβενεϊτζ, ο Έμερι δεν έκρυψε τη δυσαρέσκεια του για την εικόνα των παικτών του αλλά και για τον αποκλεισμό. Σημαντική η κίνηση της απόκτησης του Μορένο από τη Μπέτις, έναντι 13.5 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ αναμένεται το ντεμπούτο του.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα προπονήθηκε κανονικά, ενώ τιμωρημένος είναι ο τιμωρημένος είναι ο Ντεντονκέρ. Χτύπησε ο Αουγκούστινσον, ενώ η συμμετοχή του Κας, θα αποφασιστεί λίγο πριν τ σέντρα, ο Κας. Παραμένει τραυματίας ο αρχηγός ΜακΓκίν. Βαρύ είναι το κλίμα για τον παρατεταμένα ντεφορμέ Κοουτίνιο , μακρόχρονα τα υπόλοιπα ζητήματα της Άστον Βίλα. Γυρίζουν βασικοί οι Μαρτίνες, Μινγκς, Καμαρά και Γιανγκ, ενώ το ενδεχόμενο να σκοράρουν οι γηπεδούχοι το τελευταίο γκολ του αγώνα, προσφέρεται στο 1.61.

Ψάχνει μία νίκη η Λιντς

Γλίτωσε στην Ουαλία τη θέση της στο FA Cup και θα παίξει την πρόκριση για τους «32» στις 18 του μήνα εντός έδρας με την Κάρντιφ. Το τελικό 2-2 την κολακεύει, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας πολλά αμυντικά λάθη. Στο δεύτερο πάντως, έβγαλε αντίδραση και με την είσοδο του Ροδρίγο, πίεσε πολύ, για να μειώσει αρχικά στο 65' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε με το νεαρό Πέρκινς. Θα μπορούσε να έχει κάνει και την ανατροπή, αλλά έτσι όπως πήγε το πρώτο ημίχρονο, κρατάει το ότι πλέον έχει την κατάσταση στα χέρια την, ενώ η πιθανότητα να σκοράρει το πρώτο γκολ του αγώνα σήμερα, βρίσκεται στο 2.50.

Υπήρξε δημοσίευμα για επιθυμία επένδυσης στο κλαμπ από τους ιδιοκτήτες της Παρί Σεν Ζερμέν, χωρίς ωστόσο να έχει προκύψει κάτι πιο επίσημο, ενώ όσον αφορά τα αγωνιστικά για το αποψινό παιχνίδι, ο κόουτς Μαρς είδε με ικανοποίηση τον Μπάρφορντ, να είναι διαθέσιμος, ωστόσο ο φορμαρισμένος Σάμερβιλ, τέθηκε νοκ-άουτ για τον επόμενο μήνα. Σταθερά εκτός οι Φόρσο και Σινιστέρα, που είναι μακροχρόνια απόντες.