Εγγραφή
  1. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
  2. ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Nations League: Νικάει το Κόσσοβο και κλειδώνει την πρωτιά

Η Ελλάδα κέρδισε με 3-0 τον Κύπρο, έκανε το τρία στα τρία στον Όμιλο Β’ της Γ’ Κατηγορίας του Nations League, εξακολουθεί να δεσπόζει μόνη πρώτη στην κορυφή της κατάταξης και έχει ακόμη λίγη δουλειά να κάνει για να κλειδώσει την πρωτιά και να σιγουρέψει μία θέση, έστω, στα μπαράζ για την πρόκριση στο Euro 2024.

Δυναμικό ξεκίνημα, έκατσε στη συνέχεια

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση με τους Κύπριους, τους πίεσε εξαρχής, πάτησε περιοχή και είχε και κάποιες υποψίες φάσεων, πριν από το τέρμα του Τάσου Μπακασέτα στο 8’, με το ενδεχόμενο να ανοίξει η «γαλανόλευκη» το σκορ και κόντρα στο Κόσσοβο, την προσεχή Κυριακή, να προσφέρεται στο 1/2.

Ο μεσοεπιθετικός της Τραμπζονσπόρ είναι, εξάλλου, αυτός που χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα, πετυχαίνοντας τα μοναδικά τέρματα της νίκης της τόσο στην έδρα της Β. Ιρλανδίας όσο και στην έδρα του Κοσσόβου, με το γκολ, πάντως, που σκόραρε κόντρα στην Κύπρο να είναι, ίσως, το δυσκολότερο όλων και, μάλλον, το πιο εντυπωσιακό.

Σε κάθε περίπτωση, η «γαλανόλευκη» έκατσε κάπως μετά το 1-0, δείχνοντας επαναπαυμένη στο προβάδισμα που απέκτησε από νωρίς και θα έλεγε κανείς ότι το δεύτερο γκολ ήταν, ουσιαστικά, δώρο της ομάδας του Νίκου Κωστένογλου, με τον Μπακασέτα να κλέβει την μπάλα και τον Βαγγέλη Παυλίδη να κάνει από κοντά το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που το ενδεχόμενο να προηγείται η Εθνική Ελλάδας με αυτό, στο ημίχρονο, και του Κοσσόβου στο ημίχρονο του μεταξύ τους παιχνιδιού προσφέρεται στο 17/2.

Μάλιστα, από το 20’, που έγινε το 2-0, μέχρι και το 45’, το παιχνίδι ήταν βαρετό. Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι θα περνούσαν ένα εύκολο βράδυ μπροστά στο κοινό τους στον Βόλο και οι φιλοξενούμενοι είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα της δεύτερης ήττας τους στα τρία πρώτα παιχνίδια του γκρουπ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ελλάδα δεν έχασε ούτε… μισή ευκαιρία στο διάστημα αυτό, ενώ οι Κύπριοι είχαν ένα τετ-α-τετ, στο οποίο θα μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως ο Γιάννης Πίττας δεν κατάφερε να κερδίσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, τη στιγμή που, πάντως, το ενδεχόμενο να σκοράρει πρώτη η Κύπρος στο επερχόμενο παιχνίδι της με αντίπαλο τη Β. Ιρλανδία προσφέρεται στο 9/4.

Αξίζει, δε, να σημειωθεί ότι ως καρμπόν κάπως εξελίχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Ελλάδα να μπαίνει και πάλι δυνατά, να βρίσκει τρίτο γκολ με τον Δημήτρη Λημνιό στο 48’ και τον Πογιέτ να προχωράει στη συνέχεια σε μία διαχείριση του ρόστερ του, διότι η ομάδα του έχει μπροστά της σημαντικό παιχνίδι και την Κυριακή, με αντίπαλο το Κόσσοβο, ξανά στον Βόλο, σε μία αναμέτρηση όπου το ενδεχόμενο της ισοπαλίας προσφέρεται στο 13/5.