2. ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ

Αυτός ο Παναθηναϊκός δε σταματάει!

Το… τρένο του Παναθηναϊκού συνεχίζει την τρελή πορεία του κι αυτή τη φορά, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη, κερδίζοντάς τον σε μία γεμάτη Λεωφόρο.

Ασταμάτητος Παναθηναϊκός

Δεν σταματάει ποτέ και πουθενά ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς νίκησε και τον Άρη, αυτή τη φορά με 1-0, στη Λεωφόρο σ’ ένα ματς θρίλερ, χάρη σε γκολ του Σπόραρ με καρφωτή κεφαλιά στις καθυστερήσεις του αγώνα και κάπως έτσι, έκανε το 9/9 και ισοφάρισε  το ιστορικό ρεκόρ 28 χρόνων της ομάδας του Χουάν Ραμόν Ρότσα, από τη σεζόν 1994-95, την ώρα που την επόμενη αγωνιστικό το ενδεχόμενο να κερδίσει με 2-0 ο Παναθηναϊκός τον Βόλο προσφέρεται σε απόδοση 8.00.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά στο ματς και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο κατάφερε να δημιουργήσει τρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Μόλις στο 2ο λεπτό, το σουτ του Τσέριν έξω από την περιοχή κόντραρε στον Φαμπιάνο και πέρασε εκατοστά δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι του Κουέστα, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Παλάσιος έβγαλε συρτή σέντρα προς τον Ιωαννίδη που πλάσαρε με μία επαφή άουτ, την ώρα που το ενδεχόμενο να κερδίσουν οι πράσινοι τον Βόλο προσφέρεται σε απόδοση 1.90.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 12ο λεπτό, ο Τσέριν είδε την κάθετη στον Χουάνκαρ που γύρισε πολύ όμορφα την μπάλα προς τον Μπερνάρ, για να κάνει αυτός την ντρίμπλα και να πλασάρει προς την εστία με τον Κουέστα να αποκρούει και να σώζει την ομάδα του.

Ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ για πρώτη φορά στο 15’, με τον Ιτούρμπε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σάντσες και να εφορμά προς την περιοχή του Μπρινιόλι, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Σένκεφελντ. Η ευκαιρία αυτή έδωσε αυτοπεποίθηση στους κιτρινόμαυρους, που απέκτησαν τα ηνία του ματς για ένα διάστημα, με τον Σένκεφελντ να σώζει με το κεφάλι (!) συρτό σουτ του Ματέο Γκαρσία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπρινιόλι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ιτούρμπε (17’).

Ο Βέρμπιτς στο 22’ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, όμως το ανάποδο ψαλίδι που έκανε στη σέντρα του Σάντσες έστειλε τη μπάλα εκατοστά πάνω από τη συμβολή των δοκαριών.
Αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία του ματς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς από το 25’ και μετά ο ρυθμός έπεσε αισθητά.