1. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
  2. ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ

Από σπουδαίες νίκες και με ευρωπαϊκή ελπίδα

Μάιντς και Γκλάντμπαχ «διασταυρώνουν τα ξίφη» τους στην έδρα της πρώτης, στο παιχνίδι με το οποίο ξεκινάει η 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Θα σημειωθούν περισσότερα από 3.5 γκολ στη συγκεκριμένη αναμέτρηση; Το σχετικό over βρίσκεται σε απόδοση 2.75

Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι της σεζόν, η Μάιντς και η Γκλάντμπαχ «βράζουν στο ίδιο καζάνι». Αμφότερες έχουν από 29 βαθμούς πριν τη σέντρα του αποψινού αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ισοβαθμία και να είναι όγδοοι και τους γηπεδούχους, να είναι στην ένατη θέση. Η απόσταση των και των δύο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, είναι στους εννιά βαθμούς, αλλά προερχόμενες από τόσο μεγάλες νίκες, οι ελπίδες τους, δε σταματούν. Η μεν Γκλάντμπαχ επί της Μπάγερν Μονάχου, η δε Μάιντς επί της Λεβερκούζεν... Το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, προσφέρεται στο 1.61.

ΑγώναςΜάιντς – Γκλάντμπαχ
ΠουΜάιντς, Γερμανία
Πότε21:30GR, 24 Φεβρουαρίου 2023
Τηλεοπτική μετάδοσηNovasports, Bet365 Streaming
ΠιθανότητεςΜάιντς 2.10 – Γκλάντμπαχ 3.30

Η επιστροφή του Ζόμερ και η νίκη

Για τη Γκλάντμπαχ, η αντίδραση στο ντέρμπι με τη Μπάγερν Μονάχου, ήταν εντυπωσιακή, αν αναλογιστεί κανείς ότι προερχόταν από την εντός έδρας ισοπαλία με την «καταδικασμένη» Σάλκε και από τη «βαριά» ήττα με 4-1 από τη Χέρτα στο Βερολίνο. Είναι εντυπωσιακή η... σχέση που έχει αποκτήσει με τη σχεδόν μόνιμη πρωταθλήτρια, Μπάγερν, την οποία νίκησε ξανά, αυτήν τη φορά με 3-2 και τον τερματοφύλακα των Βαυαρών, Ζόμερ, να επιστρέφει ως αντίπαλος, τα τιμάται πριν τη σέντρα και μετά το τέλος, να φεύγει κι αυτός με σκυμμένο το κεφάλι. Η νίκη της Γκλάντμπαχ και σήμερα, σε συνδυασμό με over 2.5 γκολ, βρίσκεται σε απόδοση 4.75

Μόλις στο 8ο λεπτό, η Μπάγερν έμεινε με 10 παίκτες, με τον Πλεά να φεύγει μόνος του και να αποβάλλεται ο Ουπαμεκανό. Το 1-0 έγινε στο 13’, με τον Στιντλ να ανοίγει το σκορ, αλλά δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, έχασε μοναδική ευκαιρία ο ίδιος. Το 1-1 έγινε στο 35’ από τον Τσούπο-Μοτίνγκ, αλλά η Γκλάντμπαχ, ξαναπήρε το προβάδισμα στο 55’ με τον Χόφμαν. Δύο λεπτά αργότερα, είχε δοκάρι με τον Μπενσεμπαϊνί και στο 84’, ο Τιράμ «κλείδωσε» τη νίκη κάνοντας το 3-1. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βαυαροί έκαναν το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ, ωστόσο αυτό ουδόλως απασχόλησε την ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε, το οποίο, γενικά στη σεζόν, χαρακτηρίζεται από τέτοιου είδους σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Στο 3.75 προσφέρεται η πιθανότητα να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι ακριβώς δύο γκολ απόψε.

Ο Πλεά ξεχώρισε με την ταχύτητά του κόντρα στη Μπάγερν, αλλά με τη Μάιντζ δεν θα βρει τόσους χώρους και ίσως προτιμηθεί μόνο ο Τιράμ μπροστά απόψε, χωρίς να αποκλείεται να παίξουν μαζί. Συνεχίζουν να μένουν εκτός ο βασικός μέσος Βάιγκλ και ο πολυσύνθετος αμυντικός Γιάντσκε. Εκτός και ο αναπληρωματικός Ολσόφσκι, αμφίβολος ο μέσος Ενγκουμού για τη Γκλάντμπαχ, που βρίσκεται στο 3.60 για να προηγείται στο ημίχρονο του αγώνα.

Με ψυχολογία η Μάιντς

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, μπορεί να μην προέρχονταν από τόσο άσχημα αποτελέσματα όσο ο αποψινός τους αντίπαλος, αλλά ένα διπλό στην έδρα της Λεβερκούζεν, είναι πάντα κάτι σημαντικό. Η Μάιντς αφού είχε επικρατήσει με 3-1 της Αούγκσμπουργκ, πήγε στη «Bayerarena» την προηγούμενη αγωνιστική και κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό με 2-3, παρότι ισοφαρίστηκε δύο φορές. Ο Ντάμεν μπλόκαρε πέναλτι στο 23’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κατσί έκανε το 0-1, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 32’. Η Μάιντς πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπαρέιρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, η Λεβερκούζεν είχε όμως και πάλι την απάντηση, ισοφαρίζοντας στο 58’. Συνέχισε να ψάχνει τη νίκη και δικαιώθηκε με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 82ο λεπτό, ο Ίνγκβαρτσεν, ενώ η νίκη της από το ημίχρονο απόψε, προσφέρεται στο 3.40.

Στην έδρα της είναι συνήθως πιο σταθερή. Με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς έχει μπροστά της, στη συγκεκριμένη περίοδο, μόνο τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και την Ουνιόν Βερολίνου. Ο βασικός τερματοφύλακας, Τσέντνερ, επέστρεψε κανονικά την περασμένη εβδομάδα, αλλά ο Σβένσον επιμένει στον Ντάμεν, που τον δικαίωσε ξανά στο Λεβερκούζεν. Ερωτηματικό ποιος θα καθίσει κάτω από τα δοκάρια της ομάδας απόψε. Απουσίαζε την Τετάρτη από την προπόνηση ο φορ Ονισίβο, αλλά δεν έχει κάτι το ανησυχητικό. Συνεχίζει να μένει εκτός ο βασικός εξτρέμ Μπούρκαρντ, ενώ η Μάιντς, βρίσκεται στο 3.00 προκειμένου να σκοράρει και στα δύο ημίχρονα της αποψινής αναμέτρησης.